Aktuality

Noc kostelů 2024

Srdečně vás zveme na letošní noc kostelů, která proběhne v pátek 7.6. od 17:30. Aktuální program naleznete zde: https://www.nockostelu.cz/kostel/1350/

Janovka si oddychla

Tradicí a dá se říct milou povinností naší základní organizace je každoročně se zapojit do celostátní úklidové výzvy Českého svazu ochránců přírody „Ukliďme svět“. V posledních letech navíc spolupracujeme přímo s vedením města Libušína, které nám vytipuje vhodnou lokalitu k úklidu a následně zajistí odvoz odpadu. Už několikrát padlo jméno tzv. „Janovky“, neboli odvalu černouhelného dolu Jan přímo v sousedství městského úřadu. Vždy však došlo k přehodnocení volby s tím, že halda v centru města sice potřebuje uklidit, ale to není práce pro pár dobrovolníků, nýbrž pro profesionály s technikou. Letos jsme se ale nakonec rozhodli, že se této výzvy nezalekneme a do boje s větrnými mlýny se s vervou pustíme. Přestože se nám zhruba v počtu patnácti párů rukou rozhodně nepodařilo uklidit celý odval, s odpadem jsme bezesporu nápadně zahýbali. Výzva tak pokračuje do příštího roku a my doufáme, že se najde ještě více nadšenců, kteří nám s úklidem pomohou.

Drakiáda 2023

Srdečně Vás jménem ČSOP Kladensko a města Libušína zveme na tradiční podzimní akci – Libušínskou drakiádu! Letos se uskuteční v sobotu 7. října od 14 do 16 hodin na louce u kostela sv. Jiří na Hradišti. Kromě soutěže o nejkrásnějšího ručně vyrobeného draka se můžete těšit také na drobné občerstvení, táborák, střelbu z luku, nebo přírodovědné soutěže pro nejmenší. Zájemci mohou nahlédnout do kostela i dřevěné zvonice, případně si s našimi členy projít část naučné stezky. Akce se koná za každého počasí.

Přidáš ruku k dílu?

Přijďte nám pomoci, ať Hradiště vzkvétá! Kdy? V dubnu o víkendu 22. -23. 4. budeme dělat úpravy na naučné stezce, aby byla lépe schůdná. V květnu o víkendech 20. -21. 5. a 27. 5. začneme s kosením a hrabáním nejen na Hradišti. Každá práceschopná ruka se počítá, i pár hodin pomůže. Pokud plánujete přijít, prosím ozvěte se nám předem (csopkladensko@gmail.com, https://www.facebook.com/csop.kladensko, 776 314 189), abychom vám mohli dát vědět, kdyby došlo ke změně (například kvůli počasí).

Ukliďme svět!

V rámci tradiční úklidové akce Ukliďme svět jsme si letos po dohodě s vedením města Libušína vytyčili za cíl dát do pořádku les pod bývalým dolem Max. Přestože je tato lokalita v sousedství populárního jezírka, nacházelo se na ní několik černých skládek a množství všemožně poházeného odpadu. Díky hojné účasti veřejnosti, především z řad Skautů, jsme nasbírali desítky kilogramů odpadu všeho druhu. Nechyběly tradiční pneumatiky, ale došlo třeba i na záchodovou mísu.

Ovocný sad pod svatým Jiřím nezanikne

Na stráni pod svatým Jiřím bývaly louky a ovocné stromy. Za desítky let bez hospodaření vše pozřely křoviny a nálet. Letos na jaře jsme se pustili do odstraňování křovin ve spodní části stráně a z křovin jsme osvobodili i přes desítku dožívajících ovocných stromů. Jejich řadu jsme na konci listopadu doplnili stromky novými – jedenácti hrušněmi a jabloněmi. Pro výsadbu jsme vybrali staré odrůdy, čímž přispějeme k jejich zachování. 

Letošní Drakiáda na Hradišti je za námi

V sobotu 15. října proběhla ve spolupráci s městem Libušín v areálu Hradiště tradiční podzimní Drakiáda. Ačkoliv se po louce proháněl jen slabý vánek, odhodlání dětí a často i jejich rodičů zajistilo většině draků  alespoň chvilku slávy ve vzduchu. Během akce bylo připraveno drobné občerstvení i oheň k opečení buřtů. Zájemci se také mohli s členy ČSOP vydat na komentovanou prohlídku kostela sv. Jiří i dřevěné zvonice, nebo přírodovědnou vycházku po naučné stezce.

Sečeme, hrabeme… pro přírodu i příjemné vycházky

Přes léto jste nás mohli potkat na Hradišti s kosou, křovinořezem a hráběmi. Nejvíce jsme se věnovali terasám, kde rostlinstvo po odstranění křovin doslova bují. Pročistili jsme i naučnou stezku a křoviňáku neunikla ani loučka u cesty z Libušína. Na podzim budeme pokračovat s dalšími místy.

Hledáme další nadšence pro přírodu i historii

Hradiště je velké (máme zde v péči 7 ha) a Kladensko ještě větší. Nápadů, jak pomáhat přírodě nebo zpřístupňovat historii Hradiště lidem bychom měli spoustu. Rádi byste se ve volném čase věnovali něčemu smysluplnému? Přidejte se k nám!